    NC12BWHITE - Manuals
    Portable Rice Cooker, Rapid Cooking, Non-Stick Ceramic, White
    Features:
    • Made with High-Quality Heat-resistant and Break-resistant Plastic
    • Non-stick Ceramic Coating for Easy Cleaning and Healthier Cooking
    • Safe Device: Automatic Power-off, Anti-burn Dry, Double Security Protection
    • User-Friendly Interface and Clearly Labeled Buttons for Easy Operation
    • Automatic Shut-off Feature
    • Enhances Energy Efficiency and Safety
    • Dual Security Protection to Enhance User Safety During Operation
    • Powerful Heating Element for Rapid Cooking
    • Ensures even Heat Distribution for Perfectly Cooked Meals
    • Double as Bowl for Serving Food Straight Away
    • With Uniform Thermal Conductivity and Full Circle Heating Plate
    • 2 Hours Heat Preservation
    • 6 Optional Functions: Rice, Soup, Stew, Porridge, Noodles, and Hot pot
    What's in the Box:
    • Portable Electric Rice Cooker
    • Power Cord
    • Measuring Cup
    Technical Specs:
    • Construction Material: Non-Stick Ceramic Coating + PP Outer Shell
    • Lid Material: Stainless Steel + Plastic
    • Power Supply: 110V/60Hz
    • Heating Element Power: 600W
    • Capacity: 1.6L
    • Power Cable Type: UL Plug
    • Power Cord Length: 30.49” -inches (2.62 ft)
    • Product Dimension (L x W x H): 9.84'' x 7.48'' x 6.69'' -inches
    What's In The Box
  • Power Cord
  • Measuring Cup
    MANUALS & DOWNLOADS
    NC12BWHITE - Manuals
  • You may also like
    -65%NEW
    Thumbnail 1Thumbnail 2
    2-Piece Nonstick Cookie Sheets, Durable Carbon Steel, Easy Clean
    NEW
    Thumbnail 1Thumbnail 2
    Cast Iron Skillet Set, Nonstick, Pre-Seasoned, Silicone Handles, Orange
    NEW
    11-Piece Non-Stick Cookware Set, Even Heat, Ceramic Coating, Red
    Pressurized Growler Tap System, Keeps Beer Fresh, 128oz Stainless Steel
    -65%NEW
    3-Piece Ceramic Casserole Set, Nonstick, Oven Safe, Red
    -65%NEW
    12" Nonstick Crepe Pan, Even Heating, Hard-Anodized, Dishwasher Safe
    -65%NEW
    11" Nonstick Grill Pan - Perfect Searing, Hard-Anodized Aluminum
    -65%NEW
    5-Piece Non-Stick Baking Pan Set, Stackable Carbon Steel, Easy Clean
    -65%NEW
    10-Piece Nonstick Bakeware Set, Easy Clean Carbon Steel, Copper
    -65%NEW
    Nonstick XL Baking Pan 22"x16" Carbon Steel Dishwasher Safe
    -65%NEW
    2-Piece XL Cookie Sheet Set, Nonstick Carbon Steel, Stackable
    -65%NEW