    NCFRLD10 - Manuals
    -65%
    10" Nonstick Fry Pan with Lid, Ceramic Coating, Blue Silicone Handle—
    Features:
    • Professional Home Kitchenware
    • Stylish Modern Kitchen Cookware Design
    • Medium Skillet Fry Pan
    • See-Through Tempered Glass Lid
    • Stain-Resistant & Easy-to-Clean
    • Food-Grade Safe, Environmentally Friendly Construction
    • Durable & Long-Lasting Non-Stick Coating
    • Comfortable Cool-Touch Form-Fitting Handle Grips
    • Effectively Distributes & Retains Heat for Even Cooking All-Around
    • Pots & Pans Safe for Gas, Electric, Induction Cooker, Ceramic & Counter Cooktops
    • PFOA Free
    What's in the Box:
    • 10'' Fry Pan with Lid
    • Blue Silicone Handle
    Technical Specs:
    • Max Temperature: 350¬8 Fahrenheit (177¬8 Celsius), Except Glass Lid
    • Construction Material: 2.5mm Aluminum with Induction Base
    • Handle Material: SS Sheet /Wire with Silicone Handle, Rivet Install
    • Lid: Tempered Glass Lid with Rivet
    • Coating Hardness: 1-2 Level HB
    • Fry Pan Size (L x W x H): 19.3 x 10.9'' x 3.8'' -inches
    What's In The Box
  • 10'' Fry Pan with Lid
  • Blue Silicone Handle
    MANUALS & DOWNLOADS
    NCFRLD10 - Manuals
  • You may also like
    NEW
    Thumbnail 1Thumbnail 2
    15-Pc Cookware Set - Even Heat Non-Stick Coating - Blue
    -65%NEW
    Thumbnail 1Thumbnail 2
    8-Piece Kitchen Knife Set - Long-Lasting Sharpness, Non-stick, Brown
    NEW
    Stemless Wine Glasses Set of 12, Ultra Thin Crystal, Clear, 15 Oz
    -65%NEW
    10" Nonstick Fry Pan - Easy Clean Ceramic Coating, Blue Silicone Handle
    -65%NEW
    12" Nonstick Fry Pan with Lid - Even Heat Ceramic Coating, Blue Handle
    -65%NEW
    14" Nonstick Fry Pan with Lid - Easy Clean Ceramic, Blue Silicone Handle
    12" Non-Stick Frying Pan, Even Heat, Ceramic Coating, Golden Handle