    OPTI10HPRO8 - Manuals
    -65%
    10" High Power Mid-Bass Speaker 8 Ohm Compression Horn Tweeter—
    Product Information
    Shipping & Returns
    Description
    The Lanzar Opti-Drive Car Sub Speakers provide lab tested, high-powered audio performance. Mid-Bass sound drive unit provides the sub speaker with impressive bass response and low-resonance frequency output. Optimal pro audio reproduction style creates clean, high-sensitivity and distortion-free sound -- perfect for mounting in car & truck backseats and trunk panels. Speaker design features high-power output handling, quick connect speaker terminals, high-temp CCAW voice coil, compression horn tweeter and 8 Ohm impedance. The desired audio reproduction of Lanzar’s Opti-Drive Midbass series are perfect for custom car enclosure speaker box and panel mounting that allows audiophiles to fine-tune and tailor their sound via controlled installation. Create the ultimate listening experience and add pro audio sound power with the Lanzar Opti-Drive Car Mid-Bass Sub Speaker.
    DETAILS
    Features:
    • High-Powered Mid-Bass Speaker
    • Lab Tested Pro Audio Performance
    • 8 Ohm Voice Coil Car Sub Speaker Design
    • Full Range Sound, Compression Horn Tweeter
    • Recommended for Sealed Enclosure Speaker Box Mounting
    • Impressive Bass Response, Low-Resonance Frequency Output
    • Black Pressed Speaker Cone with Reinforced Resin-Coated Surround
    • Quick Connect Speaker Terminals
    • Rugged Stamped Metal Basket Frame
    • Includes Custom Molded Speaker Grill & Mounting Template
    Size/Dimensions:
    • Mounting Depth: 3.86'' -inches
    • Cutout Diameter: 9.17'' -inches
    • Overall Diameter: 10.61'' -inches
    Technical Specs:
    • Power Output: 2000 Watt MAX / 1000 Watt RMS
    • 2.0'' -inch High-Temp CCAW Voice Coil
    • 1.5'' -inch Horn-Loaded Compression Tweeter
    • Impedance: 8 Ohm
    • Magnet Structure: 100 oz.
    • Magnet Composition: Strontium Ferrite
    • Frequency Response: 80Hz -22KHz
    • Sensitivity: 99dB (1W/1M)
    What's In The Box
  • 10'' -inch Pro Car Audio Sub Speaker
    MANUALS & DOWNLOADS
    OPTI10HPRO8 - Manuals
    10" High Power Mid-Bass Speaker 8 Ohm Compression Horn Tweeter | Pyle