    PD3000BA - Manuals
    -65%
    4-Channel Bluetooth Amplifier 3000W Peak, CD/DVD Player, FM Radio—
    Product Information
    Shipping & Returns
    Description
    The Pyle Home Theater Receiver provides versatile audio and video entertainment. High-Powered Stereo Amplifier Receiver performance comes loaded with audio playback features including front-loading CD/DVD player, AM/FM radio, USB & SD flash memory readers, aux (3.5mm) input and two 1/4'' -inch microphone inputs. Connect external surround sound speakers to create a cinema-style media experience in your living room. Bluetooth wireless receiver ability is compatible with all of today’s latest devices and features hassle-free setup for instant music streaming. Get connected to your entire home theater system including the TV, DVD player, soundbar, subwoofers and multi-channel speakers for full-ranged pro audio stereo sound enjoyment. Rear panel connector types include speaker terminal binding posts, RCA audio inputs, dedicated subwoofer output, digital optical audio output, component S-video connector -- along with a headphone jack for private listening. MP3 digital audio file support allows you to playback your entire digital media file library while you configure your sound via the front panel button control center. Enjoy versatile audio entertainment ability with the Pyle Bluetooth Home Theater Stereo Receiver System.
    DETAILS
    Features:
    • Audio + Video Home Theater System
    • Built-in Bluetooth for Wireless Audio Streaming
    • Connects to TVs Soundbars Speaker Systems
    • Powers up to (4) Loud Speakers
    • Front Loading CD/DVD Player
    • 4-Channel Receiver System
    • Front Panel Control Center with Digital LCD Display
    • AM/FM Radio with 50 Station Memory Presets
    • MP3 Digital Audio File Playback
    • SD Memory Card & USB Flash Drive Readers
    • Aux (3.5mm) Input Jack
    • (4) Pair Speaker Terminal Binding Posts
    • (2) Pair RCA (L/R) Audio Inputs
    • Subwoofer RCA (L/R) Output
    • Optical (Digital) Audio Output
    • (2) 1/4'' Microphone Inputs
    • 1/4'' Headphone Jack
    • Video Outputs: S-Video RCA YPbPr (Component Video)
    • Output dB (Decibel) Level LED Display
    • Mic Echo Treble Bass Volume Subwoofer Controls
    • Built-in Ventilation Cooling Fan
    • Rack Mountable System
    Bluetooth Connectivity:
    • Built-in Bluetooth Receiver for Wireless Music Streaming
    • Works with All of Today's Latest Devices
    • (Smartphones, Tablets, Laptops, Computers, etc.)
    • Bluetooth Wireless Network Name: PYLE
    • Bluetooth Version: 3.0
    • Wireless Range: Up to 35’ ft.
    What's in the Box:
    • Amplifier Receiver
    • Remote Control
    • Detachable Rack Mount Brackets
    • RCA Connection Cable
    • AM + FM Antennas
    • Power Cable
    Technical Specs:
    • MAX Output Power: 3000 Watt
    • 300 Watts x 2 @ 8 Ohm
    • 550 Watts x 2 @ 4 Ohm
    • 800 Watts x 2 @ 2 Ohm
    • Impedance: 8 Ohm
    • Aspect Ratio: 4:3/16:9
    • Video System: PAL/NTSC
    • Audio S/N Ratio: >90dB
    • Frequency Range: +/-14 dB
    • Integrated IC Radio Tuner
    • CD/DVD Disc Compatibility: DVD/CD/VCD/CD-R/CD-RW/MP4
    • Battery Operated Remote Control, Requires (2) x ‘AAA’ Batteries, Not Included
    • Power Cable Length: 4.9’ ft.
    • Power Supply: 110/220 Volt Switchable
    • Dimensions (L x W x H): 16.9'' x 14.6'' x 5.7'' -inches
    What's In The Box
  • Preamplifier Receiver
  • Remote Control
  • RCA Connection Cable
  • AM + FM Antennas
  • Power Cable
    MANUALS & DOWNLOADS
    PD3000BA - Manuals
    4-Channel Bluetooth Amplifier 3000W Peak, CD/DVD Player, FM Radio | Pyle