    PDICLE35 - Manuals
    -65%
    3.5" Ceiling Speakers 140W LED Light Aluminum Frame 2-Way Sound
    Features:
    • Includes (2) 3.5’’-inch Speakers
    • Lightweight Aluminum Alloy Frame Housing
    • Built-in LED Light: High-Efficiency, Low Power Consumption
    • 2-Way Full Range Stereo Sound Reproduction
    • High-Compliance 1/2’’ Polymer Tweeter
    • Spring-Loaded Clips for Easy Installation
    • Reinforced Polypropylene Cone with Rubber Edge
    • Simple Speaker Connector Post
    • Mounts Flush on Walls or Ceilings
    • Perfect for Custom Installations & Applications
    • Environmentally Friendly ABS Construction
    What's in the Box:
    • (2) 3.5’’ LED Speakers
    • LED Light Control Adapters
    • Speaker Connection Wires
    Technical Specs:
    • MAX Power Output: 140 Watt
    • Light Bulb Type: White LED Bulb, 5 Watt
    • Brightness: 650 Lumen
    • Impedance: 8 Ohm
    • Sensitivity: 90 dB
    • Frequency Response: 60-20 kHz
    • Total Dimensions (Diameter x Depth): 4.7’’ x 2.8’’ -inches
    • Cutout Diameter: 4.2’’ -inches
    • Mounting Depth: 2.7’’ -inches
    • Speaker Weight: 1.36 lbs. (-Each)
    • Power: 100/240V
    What's In The Box
  • (2) 3.5’’ LED Speakers
  • LED Light Control Adapters
  • Speaker Connection Wires
    MANUALS & DOWNLOADS
    PDICLE35 - Manuals
    3.5" Ceiling Speakers 140W LED Light Aluminum Frame 2-Way Sound | Pyle