    PGACMS30LFT - Manuals
    -65%
    Classical Guitar Starter Kit, Warm Sound, Nylon Strings, Natural Gloss
    Features:
    • Classic Shape Guitar
    • Easy to Adjust Gearheads to Keep the Guitar in Tune
    • Classical Guitar with Soft Nylon Strings
    • Produce Gain Warm, Clear, Crisp Sound
    • 30", Round Body
    • Dyed hardwood Fingerboard and Bridge
    • Sturdy Wood Construction
    • Linden Plywood Top, Linden Plywood Back, and Side
    • Chrome 3-in-line Machine Head
    • With One plastic Strap Endpin
    What's in the Box:
    • 30’’ Classic Guitar
    • Black Guitar Bag, No Padding
    • One Set of Strings
    • (3) Guitar Picks
    • Black metal capo
    • Black Guitar Strap
    Construction Materials:
    • Guitar Body Material: Linden Wood
    • Guitar String Material: Nylon String
    • Fretboard/Fingerboard Material: Dyed Wood
    • String Material: Nylon
    • Headstock Material: Birch
    Technical Specs:
    • Guitar Bridge System: Fixed Bridge System
    • Guitar Pickup Configuration: None
    • Nut Sizes: 1.57” -inches
    • Total Guitar Length: 31.1” -inches
    • Scale Length: 19.7” -inches
    • Total Body Length: 13.8” -inches
    • Total Neck Length (Nut to Body): 16.9” -inches
    • Number of Frets: 18 Frets
    • Total Guitar Dimensions (L x W x H): 31.1” x 10.6” x 2.8” -inches
    What's In The Box
  • 30’’ Classic Guitar
  • Black Guitar Bag, No Padding
  • One Set of Strings
  • (3) Guitar Picks
  • Black metal capo
  • Black Guitar Strap
    MANUALS & DOWNLOADS
    PGACMS30LFT - Manuals
  • You may also like
    NEW
    Thumbnail 1Thumbnail 2
    Glass Whiskey Decanter Set - Enhances Flavor - 750ml Barrel Design
    NEW
    Thumbnail 1
    Mazda 1989 & Up Wire Harness
    Thumbnail 1Thumbnail 2
    Pro Audio 6 X 9 In Component Speakers
    -65%NEW
    Traffic Cone Emergency Belt
    -65%NEW
    Retractable Traffic Cone Belt, 10ft Nylon, High-Visibility Yellow
    -65%NEW
    Cable Protector Ramp 33000lbs Support 5-Channel Yellow Flip-Open Cover
    Snowmobile Storage Cover
    -65%NEW
    Thumbnail 1
    Replacement Fader For 10'' Mixers
    -65%NEW
    Anti-Theft iPad Kiosk Stand - Secure Aluminum, 37.8" Pole, Tamper-Proof
    -65%NEW
    -65%NEW