    PHSPTW60 - Manuals
    Detachable Stereo Soundbar—
    Features:
    • Built-in Class D Stereo Power Amplifier
    • Forward-firing Speakers for Maximum SPL and Sound Staging
    • Built-in BT Technology
    • 3.5mm Auxiliary Input
    • Optical Input
    • USB/TF card Input
    • Built-in LED lights
    Wireless BT Streaming Connectivity:
    • Built-in BT for Wireless Music Streaming
    • Simple and Hassle-Free Pairing
    • Works with All of Today's Latest Devices
    • (Smartphones, Tablets, Laptops, computers, etc.)
    • Wireless BT Version: 5.0
    • Wireless BT Network Name: "PyleUSA"
    • Wireless Range: 32.8' ft.
    What's in the Box:
    • Main Speakers
    • Speaker Base
    • Power Adaptor
    • RCA Connecting Cable
    • Audio Input Cable
    • Remote Control
    Technical Specs:
    • MAX Power: 100W
    • RMS Power: 40W
    • Minimum Speaker Impedance: 4 O
    • Sensitivity(1M/1W): 86dB
    • Frequency Response: 60Hz-20kHz
    • Total Harmonic Distortion(THD): =1%
    • Signal-to-Noise Ratio: =72dB
    • Amplifier Type Class: D
    • Power Supply DC: 15V/2A