    PLINDVTB10 - Manuals
    -65%
    Single DIN Car Stereo 10" HD Touchscreen Bluetooth GPS DVR Dual USB—
    Features:
    • 32 Bands Professional DSP EQ System
    • Single DIN Adjustable Chassis
    • AM & FM Radio Car Multimedia Player
    • Android 10 GPS Navigation
    • 1080P HD High-Sensitivity Capacitive Touchscreen for Watching YouTube, HD videos, etc.
    • Double USB Input: Video-Input, Audio Input, and Mirror Link Input (Android & iOS)
    • Front/Rear DVR Recorder Included
    • Mirror Link Ready for both iOS and Smartphones
    Bluetooth Connectivity:
    • Built-in Bluetooth for Wireless Music Streaming
    • Built-in Microphone for Hands-Free Calling
    • Compatible with All of Your Favorite Bluetooth Devices
    • (iPhone, Androids, Smartphones, iPad, Tablets, etc.)
    • Convenient Contact List Import Ability
    • Digital Phone Dial Pad Display
    Headunit Receiver:
    • Hi-Resolution 10.1'' HD Digital Display
    • Touch Screen Control Operation
    • User-Friendly Control Interface
    • Rear Aux (RCA) Input/Output Connector Jacks
    • Works with All Your Favorite Digital Media Files
    • File Compatibility: JPEG, MP3, MP4, AVI, WAV and More
    • Picture Configuration Adjustment: Brightness, Contrast, Color
    • AM/FM Radio with 30 Station Memory
    • Customizable EQ Audio Controls
    What's in the Box:
    • 10.1 Inch Android Car Stereo
    • GPS Antenna
    • External Microphone
    • (2) USB Adapter Cable
    • (2) Installation Bracket
    • RCA Cables
    • Universal Power Cord
    • ISO Power Cord
    • Front DVR Camera with Cables
    • Rear DVR Camera with Cables
    Technical Specs:
    • Wide Screen TFT - LCD Display
    • Pixel Resolution: 1024 x 600 Pixels
    • Aspect Ratio 16:9 High Definition
    • Single DIN Size Universal Standard
    • Power Output: 4 x 80 Watt (320 Max.)
    • Impedance: 4 Ohm
    • Signal to Noise Ratio: 70dBA
    • Frequency Response: 20Hz - 20kHz
    • Video System: NTSC/PAL (Auto Recognition)
    • Response Time: Up 30 MS, Down 50 ms
    • AM/FM-MPX 2 Band Radio - Auto Store, Preset, Scan
    • Working Voltage: DC 12V
    • Product Dimensions (L x W x H): 5.43'' x 9.84'' x 5.6'' -inches
    What's In The Box
  • 10.1 Inch Android Car Stereo
  • GPS Antenna
  • External Microphone
  • (2) USB Adapter Cable
  • (2) Installation Bracket
  • RCA Cables
  • Universal Power Cord
  • ISO Power Cord
  • Front DVR Camera with Cables
  • Rear DVR Camera with Cables
    MANUALS & DOWNLOADS
    PLINDVTB10 - Manuals
    Single DIN Car Stereo 10" HD Touchscreen Bluetooth GPS DVR Dual USB | Pyle