DETAILS
Features:
  • 4-Channel Amp System
  • Dual MOSFET Power Supply
  • Marine Grade Construction
  • Waterproof Marine Rating IP-01
  • Dual Adjustable Input GAIN Level Controls
  • Dual High Level Speaker Input Connectors
  • Dual RCA (L/R) Input Connector Jacks
  • Gold-Plated Speaker Output Terminal Connectors
  • Adjustable Input GAIN Level Control
  • Anti-Thump Delay Circuitry
  • Built-in Thermal, Overload & Speaker Short Protection
  • Heavy Duty Aluminum Alloy Heatsink
  • Power ON LED Indicator
  • Remote Turn ON/OFF
What's in the Box:
  • 4-Ch. Marine Amplifier
  • Audio Connection Cables
Technical Specs:
  • Output Power: 100 Watt x 4 MAX
  • Amplifier Class: AB
  • Fuse Type: 20A
  • Input Gain Impedance Adjustment: 1 - 300mV
  • Frequency Response: 15 - 30kHz +/-3dB
  • Input Impedance: 10k Ohms (Low), 100 Ohm (High)
  • Input Sensitivity: 250mV (Low), 2.5V (High)
  • T.H.D.: <0.04%
  • Matching Speaker Impedance: 4-8 Ohms
  • Power Supply: DC 12V
  • Dimensions (L x W x H): 9.0'' x 7.9'' x 2.0'' -inches
What's In The Box
  • 4-Ch. Marine Amplifier
  • Audio Connection Cables
    MANUALS & DOWNLOADS
    PLMRA400 - Manuals
    -65%
    Marine Amplifier 400W Waterproof Dual MOSFET Power Supply—
    Features:
    • 4-Channel Amp System
    • Dual MOSFET Power Supply
    • Marine Grade Construction
    • Anti-Thump Delay Circuitry
    • Power ON LED Indicator
    • Remote Turn ON/OFF
    Technical Specs:
    • Amplifier Class: AB
    • Fuse Type: 20A
    • T.H.D.: <0.04%
    • Power Supply: DC 12V
    MANUALS & DOWNLOADS
    PLMRA400 - Manuals
    Marine Amplifier 400W Waterproof Dual MOSFET Power Supply | Pyle