    PLMRBT65B - Manuals
    6.5" Bluetooth Marine Speakers, 600W Waterproof, 2-Way Coaxial System
    Features:
    • Includes (2) 6.5'' Coaxial Speakers (Active + Passive)
    • Bluetooth Wireless Music Streaming Ability
    • Marine Grade Construction
    • Water-Resistant & Weatherproof Design
    • Amplified Master Speaker with Built-in 2-Ch. Digital Amplifier
    • 2-Way Active Powered Speaker System
    • Impressive Wide-Bass Response
    • Full Range Stereo Sound Reproduction
    • Universal Standard OEM Replacement Size
    • Ability to Connect External Devices
    • RCA Audio Aux (L/R) Connectors
    • Hassle-Free Easy Access Speaker Terminals
    • Daisy-Chain Ability (Active to Passive Speaker) as Stereo System
    • Reinforced Surround with Dense Speaker Cone
    • Rugged Machined Basket & Grill with UV Resistant Housing
    • Used For Car, Boat, Off-Road & Marine Vehicle Applications
    What’s in the Box:
    • (1) 6.5’’ -inch Active Speaker
    • (1) 6.5’’ -inch Passive Speaker
    • (2) Speaker Connection Wires, 9.8’ ft.
    • Cut-Out Template
    • Mounting Screws
    Bluetooth Connectivity:
    • Receiver Built-into Active / Master Speaker
    • Allows Instant Wireless Music Streaming
    • Simple Setup & Hassle-Free Pairing Ability
    • Works with All of Today’s Latest Devices
    • (Smartphones, Tablets, Laptops, Computers)
    • Bluetooth Version: 4.2
    • Bluetooth Network Name: ‘PyleUSA’
    • Wireless Range: 30’+ ft.
    Sizes / Dimensions:
    • Total Diameter: 6.9’’ -inches
    • Cut-Out Diameter: 6.75’’ –inches
    • Total Depth: 3.97’’ -inches
    • Active Speaker Mounting Depth: 3.1’’ -inches
    • Passive Speaker Mounting Depth: 2.3’’ -inches
    Technical Specs:
    • Power Output: 600 Watt MAX (300 Watt RMS)
    • Marine Grade Rating: IP-X4
    • Speaker Composition: Polypropylene Cone, Butyl Rubber Surround
    • Voice Coil: 1.0'', Aluminum (x2)
    • Tweeters: 0.5'', Neodymium Dome (x2)
    • Impedance: 4 Ohm
    • Sensitivity: 90 dB
    • Circuit Magnet: 20 oz.
    • Frequency Response: 85Hz-20kHz
    • Power Supply: DC 12V
    • Active Speaker Weight: 1.56 lbs.
    • Passive Speaker Weight: 1.34 lbs.
    What's In The Box
  • Cut-Out Template
  • Mounting Screws
    MANUALS & DOWNLOADS
    PLMRBT65B - Manuals
    6.5" Bluetooth Marine Speakers, 600W Waterproof, 2-Way Coaxial System | Pyle