    PMXU48BT.5 - Manuals
    -65%
    4-Ch. Bluetooth Studio Mixer - Pro Audio Digital Dj Audio Mixer Console (+48V Phantom Power)—
    Features:
    • Digital Studio DJ Mixer System
    • Pro Audio Console Controller
    • Multi-Channel Sound Source Mixing
    • Microphone, Instrument / Guitar / Keyboard Mix Ability
    • Built-in Bluetooth Wireless Streaming Receiver
    • USB Interface: MP3 Flash Drive Reader/Computer Connection
    • LCD Digital Display & Front Panel Control Center
    • ID3 Tag Readout: Display Song Title / Artist
    • Connect & Stream Audio from External Devices
    • MP3 Digital Audio File Compatibility
    • (2) XLR 3-Pin (L/R) MAIN Outputs
    • (2) XLR/14’’ Combo Audio LINE/Microphone Inputs
    • 1/4’’ (6.35mm) Mono / Stereo Inputs
    • 1/4’’ (6.35mm) Headphone Jack
    • Output Signal Level Indication
    • BUS Audio Control, Sound Routing
    • Rotary Adjustment Knobs & LED Indicator Lights
    • Independent Channel Input Audio Configuration
    • Gain, High, Low, FX/Send, Pan Tone Audio Adjustment
    • +48V Phantom Power, Independent Mic Channel
    • Power ON/OFF Switch
    • Used for Professional DJ Studio Applications, Audio Recording, On-Stage Performances
    What’s in the Box:
    • Bluetooth Studio Mixer
    • Wall Power Adapter
    Wireless Bluetooth Connectivity:
    • Hassle-Free Audio Streaming Ability
    • Works with All of Today’s Latest Devices
    • (Smartphones, Tablets, Laptops, Computers, etc.)
    • Bluetooth Network Name: ‘PYLEPRO MIXER’
    • Bluetooth Version: 2.1
    • Wireless Range: Up to 33’+ ft.
    Technical Specs:
    • Audio Mixer Type: 4-Channel
    • CH 1/2 MIC/LINE: Gain: -14+40 dB;
    • 2 Band Graphic EQ: 80Hz/12KHz, +15dB
    • Audio Level Meter: 2 x 6 Point LED Display
    • Max Output Level: 3 Vrms
    • System Gain: -14 +40dB
    • Frequency Response: +0.5 dB, 20Hz-20kHz
    • Dynamic Range: 102 dB
    • THD+N @ 1KHz: <0.03%
    • Stereo Crosstalk: 92 dB
    • Maximum USB Flash Support: Up to 64GB
    • USB Digital Audio File Compatibility File-Types: MP3, WMA, APE, FLAC
    • Phantom Power Voltage: +48V
    • Power Consumption: Max: 5W
    • Power Supply: 120/240V, 5V/1A
    • Total Unit Dimensions (L x W x H): 6.50’’ x 2.59’’ x 6.50’’ -inches
    What's In The Box
  • Bluetooth Studio Mixer
  • Wall Power Adapter
    MANUALS & DOWNLOADS
    PMXU48BT.5 - Manuals
    4-Ch. Bluetooth Studio Mixer - Pro Audio Digital Dj Audio Mixer Console (+48V Phantom Power) | Pyle