    SLWTRCHLR110 - Manuals
    Cold Plunge Chiller System - Quiet 1/2 HP, 145 Gal, Titanium Tube
    Features:
    • Simple Operation, Simple Temperature Setting, and Convenient Use
    • Compatible Up to Max Water Volume of 145 Gal.
    • Quiet Compressor to Help Minimize Noise Level
    • Perfect for Cold Plunge Tubs
    • Universal for Fresh Water, Aquatic Plants, and Sea Water Tanks
    • Rapid & Stable Compressor Cooling
    • Built-in Fan, Rapid Cooling, Saving Power and Time
    • Equip with a High-efficiency Energy-saving Compressor that Uses R134a Refrigerant
    • Includes Two Built-in Quiet Fans and Multiple Vents to Effectively Dissipate Heat
    What's in the Box:
    • Chiller
    • Water Pump (720L-24V DC)
    • AC Adapter (24V DC-3A)
    • OUT Water Hose (1216) -2m
    • IN Water Hose (1216) -1.0m
    • Filter Assembly -16 – ½’’
    • IN Water Hose (1216) – 0.4m
    • (2) 16-1/2’’ (M) Water Pipe Connection
    • (2) 16-3/4’’ Water Pipe Connection
    • (4) Sealing Ring
    • Teflon Tape
    Technical Specs:
    • Construction Material: Stainless Steel
    • Evaporator: Pure Titanium Coil (Corrosion Resistant)
    • Minimum Temperature: 4-5°C
    • Power Output: 220V/50HZ (OR); 110V/60HZ(US)
    • Power: 1/2HP
    • Motor Power Supply: 280W
    • Refrigerating Capacity: 1200W
    • Refrigerating Medium: R134A
    • Rated Cooling Current: 2.3A
    • Max Water Volume: 145 Gal (500L)
    • Hose Length: 78.7” -inches
    • Product Dimensions (L x W x H): 13.19'' x 13.19'' x 14.57'' -inches
    What's In The Box
  • Chiller
  • Water Pump (720L-24V DC)
  • AC Adapter (24V DC-3A)