    PLCIVIC65C - Manuals
    2-Way Component Speaker System 300W 6.5" Woofers for Honda Civic—
    Features:
    • One Pair 6.5'' Two-Way Component Speaker Systems
    • Butyl Rubber Surround
    • 1'' High-Temperature KSV Voice Coil
    • Black Sandblasting Paper Cone
    • Crossover Coil Built on Terminal for LPF Effect
    • Magnet Rubber Boot
    • 1'' Neodymium PEI Dome Tweeter
    • In-line Crossover Capacitor for HPF and Burned Avoiding
    • T-tap Parts Included for Non-stripped Tweeter Wire Connection
    • OE Replacement Mounting Bracket with Non-fabrication Quick Wire Connector
    • Fitting HONDA Civic Lower Front Door Speaker and Upper Front Door Tweeter Upgrade Replacement
    What's in the Box:
    • (2) OE Replacement Mounting Brackets
    • (2) Tweeters with Mounting DĆ©cor Panel
    • (2) T-tap Parts for Tweeter Wiring Connection
    • (1) Screw Bag
    Technical Specs:
    • Power Handling: 300 Watts MAX
    • Impedance: 4 Ohm
    • Sensitivity: 92 dB
    • Mounting Depth: 2.24''
    • Magnet Weight: 11 oz.
    • Weight of Speaker with Gasket: 1.76 lbs.
    • Frequency Response: 65Hz - 20KHz
    • Product Dimension: 6.6'' x 6.6'' x 3.11'' -inches
    • Product Dimension with Gasket: 6.77'' x 7.08'' x 3.11'' -inches
    • Product Dimension: 6.93'' x 6.93'' x 3.66'' -inches (Tweeter)
    What's In The Box
  • (1) Screw Bag
    MANUALS & DOWNLOADS
    PLCIVIC65C - Manuals
    2-Way Component Speaker System 300W 6.5" Woofers for Honda Civic | Pyle